Bitva o Ořechov 2005

60. výročí
(22.-23.04.2005)


Hlavní zdroj informací: http://www.orechov1945.cz

Dvakrát jsem si zajel bitvu vyfotit jen tak. Kdosi mne na to nalákal, měl jsem v Brně na návštěvě kámošku, druhej rok pak s přítulkyní Ťapinkou, prostě pro ukrácení dlouhé chvíle. Věc se mi neobyčejně zalíbila, kvéry, střílení a podobně křáplé zábavy, to je moje, o vojenské historii taky něco vím, ač oproti pořadatelům a účastníkům jsem troglodyt a hubkař. Takovej lepší amatér, jo, to zní vzletně.

Každopádně jsem si o tom napsal pojednání, prdnul sem fotky a poslal odkaz na oficiální web, že spánembohem, pokud by se jim to nějak mohlo hodit, ať se tím třebas kochaj, co já vím?

Potíž byla v tom, že "se to" prej hodilo.

Pročež mi letos došel mail od jednoho továriščev načálnikov pana Bodi s tím, že jsem byl jmenován, a sice jmenován do pozice vrchního (tzn. jediného) polního válečného reportéra, povinnosti dle potřeby a okamžitého hnutí mysli velitele, výhody z toho plynoucí veškeré žádné. Tedy nechť nelením, nedržkuji, sbalím saky, paky a foťáky a nacvičím na celou dobu konání.

Zřejmě se z dlouhé chvíle začetl do mého milého deníčku, zjistil, co jsem za magora a že to je přesně to, nač slyším ...

Nelenil, nedržkoval, sbalil, přijel. Takovej jsem já.

Vybrečel jsem si pásku "Pořadatel", špacíroval po celým lágru a bojišti a fotil a fotil a fotil a cejtil se ohromně důležitě. Co taky čekat od reportéra, byť tak mrzkého, že?

Stěžejní program spočíval ze čtyř etap a já to taky takhle rozdělím. Fotek je hafo (pro mimobrněnské - mnoho). Původně jsem chtěl jedním foťákem fotiti jakože "oficiálně" a druhým jen tak laborovat, pro radost, semo tamo něco černobíle, ňákej ten detail mimo záznam. Nakonec to sem naperu asi skoro všechno, protože když se to takňák poskládá, dělá to dohromady zajímavou mozaiku a vážení čtenářové si budou aspoň mít s čím lámat hlavu. Na jednu galerii by to bylo moc, dále se s tím plácám postupně. Strpení prosím.

Tak do toho:

1. část - Kolona historických vozidel do centra Brna (pátek odpoledne)

2. část - Okružní jízda po okolních obcích (pátek podvečer)

3. část - Mezidobí (pátek večer až sobota dopoledne)

4. část - Pietní akt u pomníku v Ořechvě (sobotní poledne)

5. část - Intermezzo II (mezi pomníkem a bitvou)

6. část - Vlastní bitva (sobota odpoledne)

7. část - Oslava a mírové setkání


Pokud mi (nedej Bože) něco chcete a nestačí vám na to ta slavná "Návštěvní kniha" nebo ještě lépe komentáře přímo na této stránce, občas mě můžete zastihnout na ICQ pod nickem "Egi" a číslem 54411361 (teď ), občas mě také můžete natrapírovat třeba na XChatu nebo Xku, zcela netradičně pod nickem "Egi".

Hmm, teď mě tak napadá, nebo mi prostě napište: michal.eger@centrum.cz